TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tenisçi dirseğim ile nasıl baş ederim ?

Bir erkek tenisçinin bu konuyla ilgili şikayeti:

Wilson Blade 98 UL kullanıyorum. Dengeli bir raket olması nedeniyle oyundaki hissini çok beğeniyorum. Kordajım Babolat Xcel ve 26 kg çektiriyorum. Son zamanlarda bir kaç konu dikkatimi çekmeye başladı.

Öncelikle raketimin çok güçlü olmadığını fark ettim. Bu da derin toplar atmamı zorlaştırıyor. Diğer konu da, dirseğimde bir ağrının başlamış olması, özellikle uzun saatler oynadığımda.

Kurşun ağırlık takarak raket ağırlığını artırmak raketimin güçünü olumlu yönde etkiler mi?

Genel olarak hangi tür raketler tenisçi dirseği için daha iyidir?

Ağır raketler mi, hafif raketler mi?

Öncelikle sağlıkla ilgisi olan herhangi bir ekipman tavsiyesi yapmadan önce mutlaka bir doktora ya da fizyoterapiste danışmanız gerektiğini belirtmeliyim. Profesyonel bir danışman tenisçi dirseğinin tedavisinde atacağınız ilk adım olmalıdır.

Genel olarak ağır raketler kafa hafif raketler olarak üretilirler. Bu raket tipi tenisçi dirseğine karşı en iyi önlemdir. Çünkü çarpışmanın etkisine kütleleri ile karşı koyabilir ve şiddetin kolunuza iletilmesine engel olurlar.

Kütlesi fazla olan cisimlerin momentumları da fazladır.

Momentum (p) = Hız (v) x Kütle (m)

Momentumun kavramını anlamak için aynı hıza sahip olan bir kelebek ile bir kamyonu düşünelim. Bu iki cisim aynı hıza sahip olmalarına karşın, karşılarına çıkabilecek herhangi bir cisme verebilecekleri zarar oldukça farklıdır.

Bu farkın nedeni, kütlelerinden dolayı taşıdıkları hareket miktarının farklı oluşundandır. Dolayısı ile sağduyusal olarak bunu bildiğimiz için her zaman hızı yavaş da olsa bir kamyonun üzerimize gelmesini istemeyiz ama kelebek için bunu fazlaca önemsemeyiz.

Raket kütlesi bu sebeble önemli bir seçim kriteridir. Ağır raketler daha güçlüdür.

Hafif bir raket olan Blade 98UL denge noktasının tam ortada olması da dikkate alındığında, güçlü oynamaya çalışan bir erkek tenisçi için çok kol dostu olmayacaktır.

Ancak bahsettiğiniz gibi ağırlık ilave ederek raketinizi daha fazla güç üreten bir raket haline getirebilir, denge noktasını modifiye ederek raket savurma ağırlığını da düşürebilirsiniz.

Ağırlık ilavesinin raketinizi güçlendireceği bir gerçektir. Ancak tekniğiniz ve biomekaniğinizin topları daha derin atabilecek seviyede olması da aynı derecede önemlidir.

Ağır raketi savurmak daha fazla güçle topa vurmanızı sağlayacaktır. Önemli olan faktör ise ağır raketi hızlandırıp, hızlandıramayacağınızdır!

Tenis dirseği probleminize gelince; bu konu topları kort içerisinde daha derine atmaktan daha önemli bir konudur, maalesef.

Raket ağırlığını artırmak ve denge noktasını değiştirmeniz gerektiği önerisine ilave olarak aşağıdaki birkaç öneriyi de sıralamak istedim. Bu öneriler vucudunuza iletilen şokun azaltılmasına yönelik olacaktır.

1. Doğal bağırsak kullanmaya başlayın; Babolat Xcel oldukça kaliteli bir multiflament kordajdır. Aşırı bir sertliği yoktur. Ancak doğal bağırsak çok konforludur ve kol dostudur. Top ile raketin çarpışmasında oluşan çarpışmayı ve istenmeyen titreşimleri minimuma indirecektir.

2. Daha düşük bir tansiyon değerine geçin;

Doğal bağırsak için 24, 25 kg

Multiflament için 21, 22 kg

Monoflamentler için 18,19 kg

3. Raketinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız; 285 gr altındaki raketlerden, ya da kafa ağır raketlerden uzak durmanızı öneririm. Aynı zamanda çerçeve sertlikleri yüksek raketlerden de kaçınmalısınız.

Sertlik değerleri 60RA sertlik değerinin üst sınırları sakıncalı olabilir(70-72 RA gibi). Sık kordaj desenine sahip raketler de sert bir kordaj yüzeyi oluşturur(18x20 gibi). Daha gevşek kordaj desenine sahip raketleri düşünmelisiniz.

4. Gripleriniz önemlidir; Zaman içerisinde raket üzerindeki orjinal ana grip yumuşaklığını kaybedebiliyor. İçerisindeki sünger malzeme ezilerek sertleşiyor.

Eğer sünger hissi kaybolmuşsa ana gribi yumuşak, kalın ve konforlu bir ana grip ile yenileyin. Ana gribin üzerine sarılan gribin de önemli olduğunu hatırlatayım.

Off center vuruşlar vuruş kalitesini bozduğu gibi, tendon ağrılarına da sebebiyet verebilir. Kaymayan ve konforlu gripleri tercih etmelisiniz.

5. Profesyonel destek alın; Profesyonel destek alarak formunuzu ve tekniğinizi artırın. Vuruş tekniğiniz sakatlanma riskiniz üzerindeki önemli faktörlerin başında gelir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR