KORDAJ TANSİYONU

  Kordaj tansiyonu sıkça karşılaşılan bir konu. Yeni ve farklı uygulamalar dikkatimize çarpıyor. Aşağıda yazdıklarım çoğunlukla USRSA (ABD Kordaj Teknisyenleri Birliği) bültenlerinden derlenmiş kısa bilgiler.

  Son kısımda ise The Wall Street Journal'da Amerika Açık öncesi çıkan kordaj tansiyonu ile ilgili yeni bir makaleden alıntılar var.

  Kordaj Tansiyonunun Önemi

  İlk olarak her tenisçinin en azından güç ve kontrolun kordaj tansiyonu (gerginliği) ile olan ilişkisini iyi anlaması gerekmektedir.

  Kordaj tansiyonunun raket performansı ve raket hissi üzerinde etkisi çok fazladır. Denenen bir raketin bir kordaj tansiyonuyla beğenilmediği fakat farklı bir tansiyonla tam aksine çok beğenildiği rastlanan bir durumdur.

  Satın almayı düşündüğünüz raketi denerken ya da kullanmaya başladığınızda bu gerçeği de aklınızda tutmalısınız. Kordaj ve tansiyonun önemli rol oynadığını unutmayın.

  Raketim için doğru tansiyon nedir?

  Tek bir mükemmel tansiyon değeri yoktur. Profesyoneller son derece geniş bir kordaj tansiyon aralığında oynadıkları için bize yol gösterecek ipuçlarını vermezler.

  Eğer özellikle topa sert vurmuyor ve raketinizden fazla güç istiyorsanız - kolunuzda bir ağrı mevcutsa, düşük tansiyon mantıklı bir seçim olacaktır.

  Kordaj alanı esnemesi daha fazla olacak, topla olan çarpışma daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşecek ve bu sebeble meydana gelen şokun şiddeti birim zamanda daha az olacaktır.

  Sert vuruşlar yapabilen ve/veya spinli oynayan bir oyuncu iseniz, yüksek tansiyon değerleri tercih etmeniz gereken değerler olacaktır.

  Top çarpışma anında kordaj alanı üzerinde daha fazla yassılaşarak düzleşecek, bu da bütün tellerin topa daha fazla temas ederek (ball bite) döndürme etkisini artırmasına neden olacaktır.

  Temel kaide olarak yüksek raket tansiyonu kontrol sağlarken, düşük raket tansiyonu konfor ve güç sağlar.

  Ancak başlangıç seviyesindeki oyuncular için bu geçerli olmayabilir.

  Düşük tansiyonda çekilmiş raketler bu tip oyunculara daha toleranslı, geniş bir aktif kordaj alanı sağlayabilir, top kontrollerini olumlu etkileyebilir.

  Şartlara Uygun Tansiyon

  Hava şartları ve farklı oyun tarzları tansiyon seçiminizi değiştirmenizi gerektirebilir. Aşağıdaki şartları göz önünde bulundurarak raketiniz üzerinde yapacağınız "ince ayar" alacağınız sonuçları olumlu etkileyebilir.

  Ancak unutmayınki ısınmak için topa vurmaya başladığınız andan itibaren raket tansiyonu düşmeye başlayacaktır (1-2kg).

  Sert Kort

  Sert kortlarda top hızlı hareket etme eyilimindedir çünkü kort tarafından toptan emilen enerji daha azdır. Sert zeminde "hızlı top" üzerinde kontrolunuzu daha da geliştirmek için raket tansiyonunuzu artırmayı düşünebilirsiniz.

  Toprak kortta ise top daha yavaş hareket eder. Oyuncular daha fazla kontrol ve daha fazla tepki zamanına sahiptir. Baseline a daha fazla derin vuruş ve ilave güç için tansiyonunuzu 1 ila 2,5 kg düşürmeniz önerilebilir.

  Yükseklik ve Sıcaklık

  Yüksek mevkilerde top daha hızlıdır çünkü hava basıncının azalması nedeniyle hava sürtünmesi azalır. Bu tip yerlerdeki kortlar nispeten daha "donuk ve cansız" olur.

  Yüksek sıcaklıklarda top daha hızlıdır çünkü sıcaklık lastik hammadeli topu daha fazla yumuşatır. Top daha kolay hareket edebildiği gibi daha fazla sıçrayabilir, daha kolay yönlendirilebilir. Kordaj tansiyonunuzu 1 ila 2 kg artırmayı düşünebilirsiniz. Soğuk ve nemli havalar için ise bu işlemin tersi doğru olacaktır.

  Sakatlık hali

  Kol ya da dirsek sakatlanmalarında derin vuruşlar ve güç elde edebilmek için daha düşük tansiyonları uygulamakta fayda vardır. Bu süre içinde mümkün olduğunca daha büyük bir grip ölçüsüne geçmek ve geçici olarak yumuşak kordajları kullanmak tavsiye edilebilir.

  Eğer bütçeniz uygunsa doğal bağırsak ya da kaliteli multifilament teller güç ve konfor üretiminde çok yardımcı olacaktır.

  Baseline Oyuncuları, Servis ve Vole

  Bu oyun tipleri kordaj tansiyonu seçimini daha da önemli kılabilir. Baseline oyuncuları daha derin ve güçlü toplar gönderebilmek için daha düşük tansiyonların avantajını kullanmak isteyebilirler.

  Servis ve Vole oyuncuları ise yüksek tansiyonlarda net önünde ve servislerinde ilave kontrol ve nokta atışları sağlayabileceklerdir.

  Islaklık

  Yağmur veya ıslak kort doğal olarak topu ağırlaştıracaktır. Yüksek tansiyonlu bir raket toptaki suyu dağıtır ancak toptaki enerji düşüşü yüksektir. Daha fazla güç elde etmeniz gerekeceğinden 2 kg daha düşük tansiyon önerilebilir.

  Hangi sılklıkla kordaj yenilenmeli?

  "En az iki kez olmak kaydıyla haftada ne kadar oynuyorsan yılda o kadar yenileme yap." Bu klişe kural oldukça yaygın olmasına rağmen artık çok tatmin edici bir yol göstermiyor. Artık oyuncu tipleri çok farklı.

  Ayrıca, iki ayrı kamp, multiflamnet ve monoflament kordajlar, farklı özelliklere sahipler. Akılda tutulması gereken şu olmalıdır; Monoflament (polyester) kordajlar çok çabuk tansiyon kaybeder. Bu da oyununuzu etkiler. Multiflament ve doğal bağırsak neredeyse kopana kadar tansiyonun önemli bir kısmını muhafaza eder.

  Polyester kordaj kullanıyorsanız oyun karekterinizdeki değişimleri gözlemleyin. Kordajınızın kopmasını beklemeyin. Kontrol ve histe düşüş varsa yenileme zamanı gelmiştir denebilir.


  Merit Spor