ÇOCUK RAKET SEÇİMİ

  Son yıllarda tenis sporunu çocuklar için daha eğlenceli hale getirebilmek adına farkındalık yaratılmıştır.

  Geçmişte, çocuklar yetişkinlerle aynı ölçülerdeki kortlarda , aynı ölçülerdeki tenis toplarıyla tenis eğitimine tabii tutlmuşlardı. Aynı şekilde çocuk raketlerinin seçiminde de daha az dikkat edilirdi.

  USTA ve ITF gibi tenis organizasyonlarının yürüttüğü yoğun araştırmalar ve programlar (Play&Stay) neticesinde günümüzde artık tenis çocuklar için son derece eğlenceli ve olabildiğince güvenli bir spor dalı haline getirilmiştir.

  Bu değişiklikler muhtemel sakatlıkların önüne geçilebilmesini ve çocukların bu spordan maksimum zevk almalarını sağlayarak sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmaktadır.

  Tenis sporu çocuklar için avantajlı bir evreye girmiş olmasına rağmen anne babalar raket seçimi konusunda hala zorlanmaktadırlar. Bu yazımızla çocuklarımız için en doğru raketin seçilmesinde anne babalara yol göstermeyi amaçladık.

  Raket Seçim Tablosu

  Aşağıdaki tablo belirli yaş ve boy aralığındaki çocuklar için uygun raket boylarını göstermektedir. Bu yöntem sizi iyi bir seçim için doğru olarak yönlendirecektir.

  Yaş Boy Raket Boyu
  3 yaşa kadar - 17 inç
  3-4 yaş 112 cm 19 inç
  4-5 yaş 120 cm 21 inç
  6-8 yaş 128 cm 23 inç
  9-10 yaş 136 cm 25 inç
  12 yaşa kadar 146 cm 26 inç

  Raket Boyu Seçimi

  Hiç şüphesiz ki raket seçiminde dikkat edeceğimiz en önemli konu raket boyunun çocuğunuzun boyuna olan uyumudur.

  Raket üreticileri çocuklar için şu boylarda üretim yaparlar: 17,19, 21, 23, 25 ve 26 inç. Yetişkinler için üretilen raketler ise 27 inç uzunluğundadır.

  Yukarıda verilen tablo temel olarak boy seçimine yardımcı olacağı gibi bazı pratik ölçümleri kendiniz çocuğunuzla birlikte uygulayabilirsiniz.

  Raket Boyunu Test Etmek

  Tabloya göre tespit etmiş olduğunuz raketin boyunu kontrol etmek için şu yöntemi uygulamalısınız.

  Çocuğunuzun dik durumda ayakta durmasını isteyin (Testi uygularken eğilmemeli)

  Raket başı zemine değecek ve sapı yukarı yönde olacak şekilde raketi yanına yerleştirin.

  Avcunun içini raket sapının tabanına yerleştirmesini isteyin.

  Bu konumda çocuğunuzun dirseği kıvrılmıyorsa onun için doğru raketi bulmuşsunuz demektir.

  Eğer dirseği kıvrılıyorsa ya da rakete yetişemiyorsa başka bir uzunluk denemeniz gerekmektedir.

  Yardımcı İpuçları

  Çocuğunuz tenis oynarken onu çok iyi gözlemlemek, onu dinlemek raketi ile uyumu hakkında size önemli ipuçları verebilir.

  Vuruşlarında aşırı kontrolsuzluk, bilek ve kol ağrısı şikayetleri ya da oyun sırasında kolunu veya bileğini sık sık tutması bir uyumsuzluğun belirtisi olabilir.

  Bu durumda raket boyunun tekrar kontrol edilmesi çok faydalı olacaktır.

  Sap Kalınlığı (Grip Ölçüsü)

  Grip ölçüsü raket sapının avucunuzla olan uyumunu belirleyen inç cinsinden bir değerdir. Çocuklar için raket sap kalınlığı belirlemek yetişkinler için seçim yapmaktan çok daha kolaydır.

  Üreticiler çocuklar için sadece 4 inç yani "0" kalınlıkta sap üretirler. Bazı farklı uygulamalar görülmekle birlikte endüstri standardı budur.

  Eğer standart raket sap ölçüsü çocuğunuz için çok büyük ya da çok küçük geliyorsa:

  Böyle bir durumda raket sapına bazı modifikasyonlar uygulayabilirsiniz. Sap ölçüsünü küçültmek biraz karmaşık olabilir bu sebeple bir tenis mağazasından yardım alabilirsiniz.

  Diğer taraftan raket sapının çok küçük olduğunu düşünüyorsanız uygulanacak en basit yöntem sapa ilave bir grip sarmak olacaktır.

  Son bir not

  Genel olarak üreticiler çocuk raketlerini 3 farklı kategoride üretirler.

  Başlangıç, Orta seviye ve Performans raketleri. Adından da anlaşılacağı gibi Başlangıç raketleri temel tenis tekniklerinin öğretilmesi amacıyla başlangıç seviyesindeki çocuklar için kullanılmalıdır.

  Haftalık antrenman sayısının artması ve seviyenin ilerlemesi ile birlikte gelişmiş üretim teknolojisine sahip performans raketlerine doğru geçiş yapılması zorunlu hale gelecektir.

  Biraz zaman ayırarak çocuğunuz çok iyi uyum sağlayacağı bir raketle tenise başlamasını sağlayabilirsiniz. Onun için çok ağır ya da büyük bir raket sakatlanmalara yol açabilir.

  Uygun raket seçimi onun kortlarda saatlerce mutlu olmasını ve spora kolayca bağlanmasını kolaylaştıracaktır.

  Tenis topları da ITF Play&Stay (Oyna&Oyunda Kal) programı çerçevesinde renk kodları kullanılarak yaş guruplarına göre sınıflandırılmıştır.

  Kırmızı toplar %75 daha yavaştır (hafiftir) ve 5-8 yaş başlangıç seviyesinde (Mini tenis) kullanılır. Tavsiye edilen raket ölçüsü 16-19 inçtir.

  Turuncu toplar %50 daha yavaştır ve 7-11 yaş başlangıç seviyesi için idealdir. Tavsiye edilen raket ölçüleri 23-25 inç dir.

  Yeşil toplar %25 daha yavaştır ve 8-12 yaş tam korta geçiş aşamasında kullanılır. 25-26 inç raket kullanımı tavsiye edilir.