Kordaj Nedir  ?     |    Kordaj Seçimi

 

 

Özenli bir araştırma ve tavsiyeler sonucunda yeni raketinize nihayet karar verdiniz, ancak daha işiniz bitmedi ve cevap vermeniz gereken iki önemli soru daha var.

 

1.      Kordajınız ne tür olsun?

2.    Tansiyonunuz kaç olacak ?

 

Yeni raketler genellikle kordajları fabrika tarafından hazırlanmış olarak satılır. Bu kordajlar raket performansını artırmaktan ziyade satışın kolaylığı açısından hazırlanmıştır. Ayrıca uzun sevkiyat süreleri ve raf süreleri de hesaba katıldığında bu kordajlardan iyi bir performans beklemek rasyonel olmaz.

 

Performans raketleri diye adlandırdığımız üst grup raketler ise artık üreticilerin yeni satış politikaları gereği  opsiyonel olarak kordajsız satılmaktadır. Bunun sebebi ise, raketin gerçek performansını gösterebileceği, kaliteli ve kullanıcının seçim kriterlerine uygun bir kordaj ile doğru tansiyonda eşleştirilmesini sağlamaktır. Wilson, Spin Effect serisi raketlerini spin üretimine yatkın polyester teller (kordajlar) monte ederek satışa sunmaktadır. Ancak bu durumda da fabrika tarafından ayarlanmış raket tansiyonlarının elinize ulaştığı andaki durumunu kestirmek zordur. Özet olarak üst sınıf raketlerin kordajsız olarak satılmasında hedeflenen raketin kişiye uygun kordaj ile eşleşerek performansını en üst seviyeye çıkarmaktır.

 

Tahminler, kordaj seçiminin raket performansını %50 ila % 70 arasında etkilediği yönündedir. Bu oran ne olursa olsun, mükemmel bir kordaj seçimi raketinizi sihirli hale getirip sizi belki bir Federer ya da Djokovic yapmayacak fakat stilinize ve oyun seviyenize uygun olarak seçildiğinde kesinlikle gelişiminizi olumlu yönde etkileyecektir . Oyun stilinize mükemmel uyum sağlayacak kordajı seçmek en az raket seçimizin kadar önemli bir konudur. Aşağıda seçiminize yardım edecek bilgileri, kordaj türlerini, kordaj terminolojisini, avantaj ve dezavantajları ile kapsamlı olarak açıklamaya çalıştık. Daha aşağıdaki bölümlerde raket endüstrisinin şu anda üzerinde durduğu kordaj sertlik(stiffness) ve tansiyon tutma özelliklerinin açıklandığı bölüm de ilginizi çekebilir.

                                                                                                     

 

Benim  İçin En Doğru Kordaj Hangisi ?

 

Raket seçiminde olduğu gibi tek tip ekipmanın herkese uyum göstermesi beklenmemelidir. Aşağıda sıraladığımız temel kategoriler fazla detaya inmenize gerek kalmadan doğru kordajı bulmanızı oldukça kolaylaştıracak. Hem oyun tarzınızı hem de kordajları aşağıda sınıflandıralım.

 

Oyun Seviyeniz

 

Eğer tenise daha yeni başlıyorsanız , çok pahalı kordajlara yönelmeniz mantıklı olmayacaktır. Yeni başlayanlar doğal bağırsak gibi maliyetli kordajların meydana getireceği farkları ayırt edemeyebilir .

Sonuç olarak , masif dolgulu sentetik kordajlar ve tek ya da çok kaplamalı, fiyatına göre dayanıklı sayılabilen sentetik kordajlar gayet uygun seçimler olabilir.

 

 

Oynama Sıklığı

 

Oynama sıklığı arttıkça kordajın daha çabuk tansiyon kaybetme ve kopma olasılığı artar. ileri seviye turnuva oyuncuları ya da profesyonel tenisçiler, yüksek kaliteli ve dolayısıyla daha yüksek maliyetli kordajların getireceği masrafları sponsorluklarla karşılıyorlar. Fakat bu konu çok sık tenis oynayan hobi tenisçileri için ciddi bir masraf konusu olabilir. Burada tansiyon tutma kabiliyetleri yüksek, kopma dirençleri fazla olan ekonomik kordajları seçmek önem arz edecektir.

 

Diğer taraftan, doğal bağırsak, multifilament ve hibrid kordajlar oynama sıklığı az olan oyuncular için çok ideal olabilir. Yeni çekilmiş bir raket, yeni açılmış bir kutu topla oynamaya benzer. Süre geçtikçe toptan alınan haz nasıl azalıyorsa , kordaj tansiyonu düştükçe raketten alınan randıman da düşüş gösterecektir.

 

Kol Sakatlıkları , Tenisçi Dirseği

 

Eğer kolunuz ile ilgili bir hassasiyetiniz varsa, sizin için en iyi tercih ; yumuşak kordajlar sınıfındaki  doğal bağırsak kordajlar , multiflamentler ya da hibrid kombinasyonlar olacaktır.  Bu önlem kolunuza iletilen şokları ve titreşimleri azaltacaktır. Aynı zamanda bu tip kordajların oynanabilirlik ve his özellikleri oldukça yüksektir.

 

 

Oyun Stili ve Kişisel Tercihler

 

Oyun stilinizi belirlemek ve buna en çok yardımcı olabilecek kordaj tipini seçmek yapılacak en doğru iştir. Örneğin , kort çizgi üzerinden yüksek topspin vuruşlar yapabilen bir oyuncu iseniz, spin potansiyeli yüksek, kalınlıkları fazla olmayan polyester telleri seçmeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Kısaca, Ne Seçmeliyim ?

 

 

Daha fazla teknik detay için aşağıda yazılanları okumaya devam edebilir, daha profesyonel bir seçim yapabilirsiniz. . Ancak kordaj biraz deneysel bir konudur. Raket ve kordajın biribirine uyumu önemlidir. Bazı kordajların bazı raketlere çok iyi uyum sağladığı ve iyi bir sinerji meydana getirdiği doğrudur. Raketinize çektirdiğiniz kordaj ilk ve son kordajınız olmayacak. Zaman içerisinde tecrübe kazanacak, oyun stilinizin gerektirdiği kordaj tiplerini ve uygulanması gereken tansiyon miktarını daha rahat belirleyecek ve bu kombinasyonla oynamaya alışacaksınız.

 

 

Başlangıç olarak yukarıdaki maddelerden kordaj teknisyeninize bahsederek bir miktar yardım alabilirsiniz. Aşağıda kordaj türlerine ait populer örneklere yer verdik. Bunlardan biriyle de başlayabilirsiniz. Çok seçim parametresinin olduğu bir konuda kişisel tercihlerin önemli olduğunu da belirtmeliyiz. Yüksek bütçeli bir raket aldıysanız, buna uygun kalitede bir kordajı seçmeyle başlayın. Raket üzerinde verilen tansiyon aralığının orta noktasında bir tansiyon belirlemek yanlış bir tercih olmaz. Bu seçimleri not edin ve daha sonra yapılan çekimlerde bu değerler üzerinden küçük değişiklere gidilebilirsiniz.

 

Eğer daha fazla bilgi istiyorsanız....okumaya devam :)


Kordaj Terminolojisi


·       Kordaj Türleri

·       Güç

·       Tansiyon

·       Kordaj Kalınlığı

·       Esneklik

·       Kontrol

·       Spin

·       Dayanıklılık

·       Kullanım Kolaylığı /Konfor

·       Tansiyon tutma kabiliyeti

·       Sertlik (stiffness)

Kordaj Türleri

 

1.Doğal Bağırsak

 

 

Doğal bağırsak kordajlar inek bağırsağından komplike bir üretim aşaması neticesinde üretilir.  Doğal bağırsakların en üstün özellikleri;  elastikiyet, tansiyon tutma ve "canlılık" dır.  Ancak,  pahalı ve hava şartlarına karşı hassastır.  Diğer taraftan son yıllarda doğal bağırsak üretim teknolojisinin ilerlediği konusunda olumlu herhangi bir şey söylenemez.  

Halen birçok profesyonel tenisçi doğal bağırsak ile oynamasına karşın normal bir klüp oyuncusunun bu kordajları kullanması yüksek maliyeti nedeniyle tavsiye edilmez.  Bu oyuncular daha çok fiyat / performans değerleri yüksek olan kordajları tercih ederler. Doğal bağırsak kol dostudur. Tansiyon kaybetmemesi nedeni ile kordaj koparma sıklığı az olan oyuncular için ideal bir seçimdir.

 

 

 

 

  

2.Multiflament Kordajlar

 

Sentetik kordajların özelliklerinin doğal bağırsağa yaklaştırılması amacıyla birçok ince flament iç kordaj malzemesi etrafında belirli bir düzenle ve dayanıklı bir kaplama ile sarılarak elde edilen kordajlardır.  Avantajları yüksek elastikiyet ve konfordur.  Dezavantajları ise kordaj dış kaplamasının zarar görmesi ya da yanması (fray) sebebi ile çabuk kopmaya meyilli olmasıdır.  Aynı zamanda bu kordajlar yapım sürelerinin uzun ve komplike olması nedeniyle naylon kordajlara göre daha yüksek maliyet taşırlar. Olağanüstü konfor sunarlar. Güç üretme kabiliyetleri ve hisleri çok yüksektir. Junior ve veteran tenisçiler için öncelikli tercih edilmesi gereken kordajlardır.

 


 

       

 

  

 

 

 


 


3.Monoflament , Polyester Kordajlar

 


Polyester kordajların yapısı oldukça basittir.  Bunlar sadece tek bir polyester fiber ve ince bir kaplama içerir.  Bu tip bir kordaj yapısına monoflament denir.  Farklı çaplara sahip olabilirler. (1.10-1.35)  Bu da farklı elastikiyet ve dayanıklılık seviyeleri elde edebilmemize olanak sağlar.  Polyester kordajların naylon ya da multiflament kordajlara göre oldukça sert ve aynı zamanda daha az elastik oldukları bilinir.  Diğer taraftan yüksek dayanıklılık gösterir.  Bu da ince çapların kullanılabilmesine imkan verir.  Polyester kordajların bir dezavantajı da çabuk tansiyon kaybedebilmeleridir.  Tansiyon kaybı kontrolün düşmesine ve kordajın kısa bir süre sonra donuk bir his vermesine sebep olabilir.  Polyester kordajlar yüksek sarfiyatı olan kulüp oyuncuları için önerilebilir.  Kalite ve fiyat bakımından çok avantaj sağlar ve bu sebeple performans oyuncuları tarafından tercih edilmektedir. Kontrol ve spin özellikleri arayan oyuncular düşük raket tansiyonlarında dahi  monoflament kordajlardan olağanüstü performans elde edebilirler.

 

 

               

 

 

 

 

 


 

4.Sentetik Kordajlar

 

En sık kullanılan ve en uygun fiyatlı kordajlardır.  Tek bir iç yapı ve etrafındaki birkaç dayanıklı kaplamadan oluşur.  Naylon (poliamide) mükemmel dinamik özellikleri sayesinde tenis kordajları için çok uygun bir malzeme olmuştur.  Kordaj yapı farklılıklarının çok çeşitli olması kaplama özellikleri, kaplama malzemesi, kaplama açısı kordajın kullanım özelliklerini önemli derecede etkilemektedir.  Genel kaide olarak fazla sayıda kaplamaya sahip olan kordajlar daha üst seviye kordajlar olarak kabul edilir.  Naylon kordajlardaki kaplama sayısı kordaj kalitesinin önemli göstergesidir.  Zira kordaj kaplamaları naylon kordajlara özgü olan tansiyon kaybının azaltılmasını sağlayan bir unsurdur.  Satın alınan raketler üzerindeki hazır kordajlar bu tip kordajlardır. Bu kordajlar çok fazla kordaj sarfiyatı olan oyuncular için ekonomik açıdan idealdir Tansiyon kaybının yüksek olması nedeniyle performans oyuncuları tarafından pek tercih edilmezler.

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Hibrid Kordajlar

 


 

Hibrit kordajlar ana ve çapraz olmak üzere iki farkli kordajdan oluşur.  Genel olarak raketlerin ana kordajları daha çabuk kopar, bunun sebebi ana kordajın (main) daha fazla hareket etmesi ve çapraz (cross) kordajların da testere etkisi ile ana kordajı kesmesidir.  Önce izler daha sonra da kırılma oluşur.  Bu sebeple genel olarak hibrit kordajlarda dayanıklı kordaj daha çok ana kordaja çekilir.  Çapraz kordajda kullanılan daha yüksek elastikiyete sahip sentetik kordaj ya da doğal bağırsak kordajlar konfor ve his sağlarlar.  Hibrit kordajlar yüksek oyun karakterleri sunarlar.  Bununla birlikte poly-multiflament hibritler sadece polyester ya da sadece multiflament olarak çekilmiş kordajlardan daha uzun süre dayanırlar.  Hibrit kordaj konusunda sayısız kombinasyon denenebilir.  Kendiniz bu tip kombinasyonları oluşturabileceğiniz gibi bazı firmaların ürettiği hazır kombinasyonlar da kullanılabilir.

 

  

 

                

 

 

  


 

 

Güç 

Her tenisçinin güç ile kontrol arasındaki bağlantıyı iyi anlaması gerekir. Güç ile kontrol ters orantılıdır. Birinin değeri artarken diğeri düşer. Her ikisinin de maksimum oranda raketimizde bulunması mümkün değildir. Raketimizin kendi gücünün yanı sıra, güç oranını, seçeceğimiz kordaj türü ve uygulanacak tansiyon miktarı ile ayarlamamız mümkündür. Farklı yapıdaki kordaj türleri farklı oranlarda güç üreteceği gibi uygulanan tansiyon miktarı da güç ile doğrudan ilintilidir. Doğal bağırsak ve multiflament teller daha yüksek güç üretebilen tellerdir. Monoflament yapıdaki polyester teller ise az güç üretirler.  Aşağıdaki şemada görüleceği  gibi eğer oyuncu raketinden daha fazla güç bekliyorsa tansiyonunu yavaşça düşürerek denemeler yapmalıdır.  Kordaj alanı daha fazla yaylanacak, top daha az şekil değiştirecek ve bu sayede daha büyük bir enerji topa iletilecektir.  Tansiyonun raketin tavsiye edilen tansiyonundan çok düşük olması bu kuralın bozulmasına sebep olacak ve istenilen güç üretilmeyecektir.  Kordaj alanı gerginliğini kaybettiği  için güç üretimi düşecektir.

                             

Kordaj Tansiyonu


 

 

 

 Kordaj Tansiyonu GüçKontrol
DayanıklılıkHis Konfor
 Düşük FazlaAzAzFazlaFazla
 Yüksek AzFazlaFazlaAzAz 

Tansiyon,  raket ve kordaj seçimi kadar önemli olabilen ancak yine birçok oyuncu tarafından da göz ardı edilebilen, fazla araştırılmayan bir konudur.  Temel olarak düşük tansiyon daha fazla güç, yüksek tansiyon daha fazla kontrol sağlar.  Bu tenisteki genel kaidelerden biridir ancak oyuncunun belli bir oyun seviyesinde olduğu düşünülerek önerilmiştir.  Örneğin, başlangıç seviyesindeki bir oyuncu raketinden daha fazla kontrol ihtiyacı hissederken, yüksek tansiyonlu bir raket bu tip bir oyuncunun isteğini karşılamayacaktır.  Bu oyuncu, vuruşlarında raketin orta noktasını düzenli olarak kullanamayacağından (off center vuruşlar) daha yumuşak ve daha toleranslı bir kordaj alanına ihtiyaç duyacaktır. Sert vuruşlar yapabilen ve raketlerini hızlı ve doğru teknikle savurabilen ileri seviyedeki oyuncular ise daha fazla kontrol için yüksek tansiyonlu çekimlere gerek duyacaktır.  Mutlaka istisnalar vardır ancak  bunlar birçok oyuncuya uyan genellemelerdir. Her raketin imalatçı tarafından tavsiye edilen bir tansiyon aralığı vardır. 

 

Raket üreticileri bu aralığı profesyonel tenisçilerin uzun süren test çalışmaları sonucunda belirlerler.  Eğer raketinizin tansiyonu ile ilgili özel bir tansiyon seçiminiz yoksa (tenisçi dirseği, fazla güç problemleri v.s) önerilen aralığın orta  seviyesinden başlamanız ve daha sonra buna göre ayarlama yapmanız yararlı olacaktır. Raketinizden maksimum performansı almanız için en iyi kordajı kullanmanız yeterli olmayabilir.  Kordaj tansiyonunun doğru olarak belirlenmesi raket seçimi kadar önem taşıyan bir konudur.  Yukarıdaki tablo kordaj tansiyonunun raket ve kordajdan beklenen diğer özelliklere nasıl etki ettiğini açıklamaktadır.

                                      

  

 

Kordaj Kalınlığı (Guage)

 

 

Kordaj Kalınlığı
Elastikiyet       
Dayanıklılık     
Spin        
His         
Konfor    
 İnce Kordaj
 FazlaAzFazlaFazlaFazla
 Kalın Kordaj
 AzFazlaAzAzAz

 

 

Kordaj kalınlığı kordajın çapıdır ve genellikle mm cinsinden ifade edilir. Ayrıca kutuların üzerinde "gauge" numaraları ile ifade edildiğini de göreceksiniz . Kafanız karışmasın. Aynı şeyleri ifade ederler. Gauge değerleri büyüdükçe kordaj çapı incelir. İnce kordajlar daha fazla güç ve spin üretirler. Aynı zamanda daha fazla hislidirler.  Diğer taraftan kalın kordajlar kontrol ve ilave dayanıklılık sağlarlar.

 


Esneklik

  

Bu kavram kordajın deformasyona uğradıktan sonra eski orjinal haline geri dönebilme kabiliyetini ifade eder. Elastikiyet güç bağlamında da ifade edilebilir. Yüksek elastikiyete sahip kordajlar daha fazla trambolin etkisi göstererek topa daha fazla enerji yüklerler . Aynı oranda bu tür kordajlar daha yumuşak bir his sağlarlar.

 

 

 

 

  

Kontrol


 

Polyester kordajlar güçlerinin az oluşundan dolayı yüksek kontrol özelliği sunarlar. Bu sebeble top kontrolünü arttımak isteyen tenisçilerin birinci tercihi polyester kordajlardır. Daha gergin bir kordaj alanı daha az deforme olur ve temas sırasında topu daha fazla deforme eder. Bu da gevşek kordaj yatağına göre daha az enerji üretilmesine yol açar. Topa vurulduğunda top çok fazla uçmayıp ileri gitmeyecektir. Uzun toplar atabilen orta ve ileri seviyedeki oyuncular raket savurma açılarını değiştirmeksizin top derinliklerini düşürebilirler.  Top spin ve slice oyunlarında ekstra bir kontrol sağlanır. Başlangıç seviyesindeki, top kontrolüne sahip olmayan oyuncular yüksek tansiyonlu çekilmiş raketlerden avantaj sağlayamazlar. Aksine daha düşük tansiyonda çekilmiş raketler onlara daha toleranslı kordaj alanı sağlayacaktır.

                                                       

 

SpinKordajların spin üretimine katkı sağlayabilmesi için vuruşlarınızın öncelikle spine yatkın olması gerekmektedir. Flat vuruşları olan oyuncular için kordaj ve kordaj deseni ve raket tipinin spin üretmesini beklemek yanlış olur. Polyester tellerin spin potensiyeli yüksektir.


Kalınlıkları ince olan teller daha fazla spin üretirler. Tellerin biribiri üzerinde kayması ve bir yay gibi kurulması spini olumlu yönde etkileyen en önemli faktördür. Bu sebeple üzerleri kaygan kaplamalı , sürtünme katsayıları düşük teller maksimum spin üreten tellerdir. Spin tellerinin profilli yapılmasının bir diğer sebebi de budur. Profilli teller birbirleri üzerinde daha rahat kayabildikleri gibi, topu kavrayarak spin etkisini artırırlar. Diğer taraftan polyester tellerin düşük tansiyonlarla çekilmesi snap back (yay etkisi) artırarak spine olumlu katkı sağlar.                                        

  

Dayanıklılık
Kordajlardan her özelliğin en üst seviyede olmasını beklemek yanıltıcı olur.  Ne yazık ki bazı özellikler iyileşirken diğer özelliklerin kaybolduğunu ya da  kötüye gittiğini görürüz.  Örneğin dayanıklılığı yüksek olan kordajlar genel olarak konfor açısından istediğimiz seviyede olmazlar.  Kordaj kalınlığı ve aşınmaya dayanıklı kordaj malzemeleri daha fazla dayanıklılık sağlarken elastikiyet  özellikleri bakımından ince kordajlara göre dezavantajlıdırlar.  Polyester kordajlar kopma direncinin yüksekliği nedeniyle oldukça dayanıklıdır. Fakat tansiyon tutma kabiliyetleri zayıf olduğu için kopmasalar dahi oyun özelliklerinde olumsuz yönde değişiklik gösterirler.Kullanım Kolaylığı / Konfor
Bir kordajı ''kolay kullanılabilir'' kılanın ne olduğu hususunda bir fikir birliği yoktur. Bazı oyuncular sert ve sağlam kordaj alanını kolay ve rahat bulurken bazıları yumuşak ve konforlu kordaj alanlarını kullanım kolaylığı açısından tercih etmektedirler. Genel tanımıyla kullanım kolaylığı yüksek olan kordajlar daha elastik olur yani topa temas ettikten sonra eski haline çabuk dönebilen kordajlar bu sınıfa girer. Kordaj malzemesi, yapısı ve kordaj kalınlığı kullanım kolaylığına etki eden unsurlardır.  En iyi kullanım kolaylığı sağlayan kordaj halihazırda "doğal bağırsak" dır.  Doğal malzemelerden (inek bağırsağı) üretilen tek kordaj budur.  Doğal bağırsak en eski kordaj malzemesidir ve günümüze kadar kullanım kolaylığı bakımından rakipsiz olma özelliğini korumuştur.  Doğal bağırsak dışında kullanım kolaylığı sunan kordajlardan en önemlileri şunlardır. Babolat X-Cel, Prince Premier Softflex, Tecnifibre NRG2, Tecnifibre X-One Biphase, Wilson Sensation NXT.                                             

                                                 Tansiyon Kaybı
 

Kordaj tansiyonu raket performansını etkileyen, seçilen kordajın türü kadar önemli rol oynayan bir faktördür. Raketiniz ve oyun stilinize göre bir tansiyon değeri belirleyip bu tansiyonu raketinize uygulatırsınız. Ancak işiniz burada bitmemektedir. Zira kordajlar sürekli basınç altında oldukları için tansiyon kaybına maruz kalırlar. Statik ve dinamik tansiyon kaybı olmak üzere iki tür tansiyon kaybı vardır. Statik tansiyon kaybında, raketinizle hiç oynamasanız dahi kordaj tansiyonu bir süre sonra düşecektir. Dinamik tansiyon kaybı ise oynadığınız süre ile ilgilidir. Polyester kordajlar oldukça çabuk tansiyon kaybına uğrarlar. Profesyonel oyuncuların maç sırasında sürekli raket değiştirmesinin sebebi budur. Tansiyonu düşmüş bir kordajdan ilk günkü verimi bulabilmeniz mümkün olmayacaktır. Kontrol, hissedilir oranda düşer. Aşırı seviyede gerginliği düşmüş raketin gücü de olumsuz etkilenecek ve ''dead feel'' donuk, ölü his kolunuzu tehdit etmeye başlayacaktır. Özellikle polyester kordaj kullanan oyuncular tellerin kopmasını beklemeden kordajlarını yenilemek zorunda kalabilirler. Kordajın kopmaması ölçü değildir.


Raket üreticileri kordajı meydana getiren molekülleri aromatik bağlar kullanarak birleştirerek tansiyon kaybını yavaşlatmaya çalışıyorlar . Luxilon 4G bu çalışmanın yapıldığı bir örnek olarak gösterilebilir. Aşağıda verdiğimiz listede bir çok kordaj markasının tansiyon düşüş oranları verilmiştir.

 Kordaj Sertliği (Stiffness)


  

 


Kordaj sertliği, daha yüksek kontrol, daha az güç ve konfor olarak ifade edilebilir. Sert kordajlar daha yüksek çarpma gerginlikleri oluşturur ve topun raket yüzeyinde kalma süresi kısadır. Bu, topun kordaj yüzeyi tarafından daha fazla deforme edilmesine ve enerjisini kaybetmesine sebebiyet verir. Güç düşmesinin sebebi budur. Çarpışma şiddeti daha kısa bir sürede hissedildiği için konfor azalacaktır. Stiffness değerleri yüksek kordajlarda kontrolun artmasının sebebi ise topun kordaj yüzeyini çabuk terk etmesidir. Top sürekli değişen raket hareketinden daha az etkilenir bu da kontrolü artıran etkendir.  Daha yumuşak olan kordajlarda durum tam tersidir. Top daha az deforme olduğu için daha fazla güç vardır. Çarpışma süresi daha geniş bir zaman dilimine dağıldığı için ise konfor fazladır. Kontrolun düşmesinin sebebi ise topun raket üzerinde daha fazla zaman kaybetmesi sebebiyle yön kontrolunun olumsuz etkilenmesidir. Bilinenin aksine, topun kordaj yüzeyinde fazla gömülmesi (dwell time) yönlendirmeyi olumlu olarak etkilemez. 4-7 milisaniyelik bir çarpışma süresi içerisinde etki fiziğinin kuralları işlemektedir ve bu duruma müdahale edemezsiniz.  


Kordaj yapısının sertliği kordaj tansiyonu sebebiyle meydana gelen raket yüzey sartliğinden farklıdır. Kordaj alanı birbiri ile iç içe geçmiş kordaj deseninden oluşur . Raket yüzey sertliğini meydana getiren karmaşık bir fiziki yapı vardır. Fakat bilmeniz gereken, sertlik dereceleri yüksek olan kordajlar sert bir kordaj yüzeyi meydana getirirler. Daha yumuşak kordajlar ise daha yumuşak kordaj yüzeyi oluşturur. Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki - kontrol , güç ve konfor, kordaj sertlik derecesiyle birebir bağlantılıdır. Düşük sertlikte kordajlar size daha fazla güç ve konfor, daha az kontrol sağlayacaktır. Tam tersi olarak sert kordajlar kontrolde artış, güç ve konforda ise azalma gösterecektir.


Bilmeniz gereken diğer önemli bir konu - Eğer aynı iki raketin yüzey stiffness değerleri aynı değerlerde ise, üzerine çektiğiniz kordajın, kalınlık, cins, yapı farklılıkları vs..gözetilmeksizin,  bu iki raketin oyun ve his karekterleri de aynı olacaktır. Diğer bir deyişle , stiffness değerini ne şekilde elde ettiğiniz sonuçu değiştirmez.  Yüzey gerginliği temel belirleyici raket özelliğidir ve oyun karakterini etkileyen önemli unsurdur. Aşağıda verdiğimiz sertlik tablosunun kordaj seçiminde bu yüzden önemi çok fazladır. Kordajları mukayese ederken sertlik değerlerini bilmeniz önemlidir çünkü aynı sertlik değerine sahip olan kordajlar çok benzer his ve güç üretirler.  

  

 

Neden Oyuncular Kordaj Yorumlarında Ters Düşebilirler?

 


Yukarıda verdiğimiz açıklamalar kordaj özellikleri baz alınarak fiziksel olarak doğrulanmıştır. Ancak kordajı bizzat kullanan bir oyuncu olarak tamamen farklı bir fikirde olabilirsiniz. Örneğin, sert ve gücü az olan bir kordaj sizin raketi daha büyük bir hızla savurmanızı gerektiriyor olabilir. Bu sebeble raketinizle daha fazla güç üretiyor olabilirsiniz. Kordaj güçsüzdür fakat sizin reaksiyonunuz gücü olumlu yönde etkiliyordur. Bunun farkında olmadan kordajı '' bu güne kadar kullandığım en güçlü kordaj '' diye adlandırıyor olabilirsiniz.

Kordaj sertlik oranını bilmek diğer kordajlarla doğru bir kıyaslama yapabilmenizi sağlayacaktır fakat sizin bu kordaj hakkındaki yorumlarınız farklılıklar gösterebilir. Burada önemli olan, aynı stiffness değerlerine sahip iki kordajın artı eksi % 10-15 yanılmayla birbirine çok yakın oyun karakteri hissettiriyor olacağıdır. Eğer bir kordaj seçeneğiniz varsa ve o kordajla oynamayı seviyorsanız , benzer stiffness değerindeki bir kordajı da beğenmeniz yüksek ihtimaldir.

Sizin kişisel tercihlerinizi fiziksel olarak ifade edbilecek bilinen tek ölçüm ve karşılaştırma sistemi kordaj sertlik stiffness değer karşılaştırmasıdır.

  

 

Tansiyon Kaybının Rolü

 


Belirli bir sertlikteki kordaj modeli üzerindeki tecrübeniz diğer etkenlerle çok ilintilidir. Raket yüzeyinin sertlik değeri çekilen tansiyon miktarı ile orantılıdır. Raket üzerindeki tansiyon geçen her süre zarfında değişir. Dolayısıyla kıyaslamalar yaparken tansiyon değerlerinin de tamamen aynı olmasına dikkat edilmelidir. Tansiyon düştükçe stifness değerleri de düşer. Raketler kordaj çekimininden sonra  ilk saatlerde ve ilk vuruşlarda daha çabuk tansiyon kaybederler . Daha sonra tansiyon düşüşü daha dengelenir.

   

Kordaj  Stiffness (sertlik) Değerleri Ve Tansiyon Kaybetme Oranları :

  

Kordaj modeli

Malzeme

Gauge

Stiffness

Tansiyon kaybı

Babolat VS Team 17 (BT7)

Natural Gut

1.25

90

7.74

Babolat Tonic + Ball Feel (BT7)

Natural Gut

1.29

94

8.8

Babolat VS Touch 16 (BT7)

Natural Gut

1.31

110

8.42

Ashaway MonoGut ZX Pro 17

Zyex

1.3

133

16.53

Ashaway MonoGut ZX

Zyex

1.3

135

18.31

Ashaway Dynamite Natural 17

Nylon & Zyex

1.26

145

13.17

Prince Premier Touch 16

Nylon

1.32

145

17.57

Yonex Tour Super Solid × 125

Nylon

1.23

151

18.75

Prince Premier Touch 15L

Nylon

1.34

152

16.8

Dunlop Pearl 17

Nylon

1.25

153

13.83

Victory Acelon Synthetic Gut TCF 17

Nylon

1.24

155

16.41

Victory Acelon Wildfire 17

Polyester

1.25

157

13.47

Volkl Classic Synthetic Gut 17

Nylon

1.25

157

16.21

Gosen TecFlex 17

Nylon & Polyurethane

1.23

158

9.95

Prince Premier Power 18

Nylon

1.19

158

15.17

Victory Acelon Wildfire 16

Polyester

1.31

158

16.64

Prince Premier Control 15L

Nylon

1.35

159

16.4

Ytex MicroFiber-X 16

Nylon

1.29

161

14.49

Wilson Optimus 16

Nylon

1.28

161

15.13

Prince Premier Power 17

Nylon

1.22

162

13.21

Gosen Tecflex 16

Nylon

1.31

162

13.45

Dunlop Pearl 16

Nylon

1.28

163

13.61

Yonex Tour Super Solid × 130

Nylon

1.3

163

16.28

Asics Resolution 16

Nylon & Polyurethane

1.29

164

12.35

Boris Becker Pulse 17

Nylon

1.25

164

12.61

Prince Premier Power 16

Nylon

1.25

164

13.27

Asics Challenger 17

Nylon & Polyester

1.25

165

12.61

Prince Premier Control 17

Nylon

1.25

165

12.7

Prince Premier Control 15

Nylon

1.37

165

14.51

Head FXP Tour 16

Nylon & Polyester

1.33

165

14.93

Gosen Tecgut Remplir 17

Nylon & Polyurethane

1.23

165

16.96

Tourna Quasi Gut Armor 16

Nylon

1.29

166

12.37

Victory Acelon Supermax 17

Nylon & Polyurethane

1.25

167

12.99

Asics Resolution 17

Nylon & Polyurethane

1.25

168

9.59

Prince Premier Control 16

Nylon

1.32

168

14

Volkl Classic Synthetic Gut 16

Nylon

1.29

168

14.95

Babolat SG Spiraltek 16

Nylon

1.27

170

13.07

Asics Challenger 16

Nylon & Polyester

1.3

170

13.56

Victory Acelon Supermax 16

Nylon & Polyurethane

1.29

170

13.65

Victory Acelon Advanced 17

Polyester

1.23

172

23.11

Tourna Big Hitter Silver 17

Polyester

1.2

173

23.74

Tier One Sports Triumph 130

Nylon

1.32

174

12.13

Victory Acelon Synthetic Gut TCF 16

Nylon

1.31

175

14.4

Golden Set Dura Match 16 (Crosses)

Nylon

1.29

177

14

Ytex Touch 16

Nylon

1.31

179

11.89

Tourna Synthetic Gut Armor 17

Nylon

1.24

179

13.63

Tourna Big Hitter Black 7 17

Polyester

1.2

179

21.79

Gamma FTX 17

Nylon

1.24

180

10.85

Yonex Poly Tour Pro 120

Polyester

1.19

181

21.08

Topspin Max ROTation 1.31

Polyester

1.27

182

19.54

Tourna Synthetic Gut Armor 16

Nylon

1.29

184

11.44

Golden Set Velvet 15L

Nylon

1.34

184

12.65

Wilson Synthetic Gut Power 16

Nylon

1.29

186

13.03

Volkl Cyclone Tour 18

Polyester

1.19

186

22.18

Ytex Sintex 16

Nylon

1.28

189

11.45

Prince Tour XT 18

Polyester

1.22

189

21.39

Gamma FTX 16

Nylon

1.29

191

10.3

Pacific DuraTech Flex 15L

Nylon

1.32

192

11.46

Volkl Cyclone Tour 17

Polyester

1.24

193

22.83

Tier One Sports T1 Firewire 120

Polyester

1.19

195

15.41

Gosen AK Pro Spin 15L

Nylon

1.37

196

11.8

Volkl V Torque 18

Polyester

1.18

196

16.03

Topspin Max ROTation 1.27

Polyester

1.23

196

16.78

Tier One Sports DuraFluxx 118

Polyester

1.21

196

20.27

Volkl V Torque 16

Polyester

1.26

197

23.46

Prince Tour XP 15L

Polyester

1.38

198

18.46

Gosen AK Power 16

Nylon

1.32

200

11.29

Ytex ProTour 1.20

Nylon

1.19

200

17.73

Prince Tour XS 1.25+

Polyester

1.37

200

18.9

Volkl Cyclone Tour 16

Polyester

1.32

200

23.26

Pro Supex Ultra Spin 1.23

Polyester

1.27

201

20.06

Wilson Synthetic Gut Power 15

Nylon

1.37

202

14.51

Wilson NXT Power 17

Nylon

1.27

203

12.46

Gamma RZR Rx 17

Thermoplastic Elastomer

1.28

204

17.11

Volkl V Torque 17

Polyester

1.21

204

22.03

Wilson Synthetic Gut Control 16

Nylon

1.28

205

10.3

Head Sonic Pro Edge 16

Polyester

1.31

205

19.53

Tier One Sports Tour Status 120

Polyester

1.2

206

15.86

Prince Tour XS 1.35+

Polyester

1.45

207

18.81

Golden Set Power Cord 17

Polyester

1.24

207

23.31

Volkl Cyclone 18

Polyester

1.2

208

15.94

Gosen Polylon ILD 16L

Polyester

1.26

208

16.51

Wilson NXT Power 18

Nylon

1.24

209

9.53

Luxilon ALU Power Feel 120

Polyester

1.2

209

18.35

Signum Pro Thunderstorm 1.30

Polyester

1.32

209

20.04

Gamma Poly-Z 17

Polyester

1.22

209

22.91

Wilson Synthetic Gut Control 17

Nylon

1.25

210

10.39

Gamma iO 18

Polyester

1.17

210

16.78

Prince Tour XP 17

Polyester

1.28

210

19.25

Ytex Octo-Twist 1.28

Polyester

1.29

210

21.35

Wilson NXT Duramax 16

Nylon

1.34

211

9.71

Gosen Polylon ILD 16

Polyester

1.31

211

17.35

Signum Pro Firestorm 1.30

Polyester

1.3

213

21.21

Ytex Dynamic Black Power 1.18

Polyester

1.15

214

19.18

Victory Acelon Seven 16L

Polyester

1.26

215

17.31

Pacific Poly Power Pro Black Series 16

Polyester

1.3

215

23.51

Prince Tour XP 16

Polyester

1.31

216

16.21

Golden Set Power Cord 16

Polyester

1.29

216

22.38

Tier One Sports Tour Status 125

Polyester

1.26

217

16.49

Head Hawk 17

Polyester

1.23

217

17.61

Boris Becker Bomber NYC 17

Polyester

1.25

218

15.15

Kirschbaum Super Smash Orange 1.23/17

Polyester

1.23

218

16.76

Victory Acelon Seven 17

Polyester

1.21

218

19.47

Wilson NXT Power 16

Nylon

1.31

219

8.98

Gamma RZR Rx 16

Thermoplastic Elastomer

1.3

220

15.92

Head Hawk 18

Polyester

1.22

220

16.78

Dunlop ICE 17

Polyester

1.2

220

18.28

Dunlop ICE 16

Polyester

1.29

220

22.44

Tier One Sports T1 Firewire 125

Polyester

1.29

221

13.85

Kirschbaum Black Shark 1.25/17

Polyester

1.23

222

19.49

Babolat RPM Team 17

Polyester

1.27

224

16.54

Head Hawk 16

Polyester

1.29

224

18.46

Gamma Poly-Z 16

Polyester

1.28

224

23.44

Kirschbaum Pro Line × 1.25/17

Polyester

1.23

225

15.61

Ytex Trivolution Black 1.25

Polyester

1.24

225

19.18

Genesis Typhoon 16

Polyester

1.3

225

21.94

Prince Tour XC 15

Polyester

1.4

226

22.36

Luxilon 4G Rough 125

Polyester

1.28

227

17.57

Gamma iO 17

Polyester

1.22

228

15.41

Boris Becker Bomber NYC 16

Polyester

1.25

228

15.61

Ytex ProTour 1.25

Nylon

1.25

230

15.92

Wilson Ripspin 17

Polyester

1.26

230

18.39

Gamma Moto 17

Polyester

1.24

231

15.35

Tier One Sports DuraFluxx 123

Polyester

1.3

231

15.67

Victory Acelon Advanced 16

Polyester

1.28

232

16.19

Prince Tour XC 17L

Polyester

1.2

232

18.85

Wilson Shock Shield Mono 17

Polyester

1.24

232

20.66

Wilson Ripspin 15

Polyester

1.34

232

21.69

Kirschbaum Black Shark 1.30/16

Polyester

1.29

233

20.22

Yonex Poly Tour HS 130 16

Polyester

1.27

235

17.2

Wilson Ripspin 16

Polyester

1.28

235

20.18

Tier One Sports T1 Firewire 130

Polyester

1.35

236

14.18

Tier One Sports Tour Status 130

Polyester

1.27

236

14.66

Yonex Poly Tour Spin 125 16L

Polyester

1.29

236

15.79

Ytex Dynamic Black Power 1.23

Polyester

1.23

236

16.83

Kirschbaum Pro Line × 1.30/16

Polyester

1.32

236

16.92

Kirschbaum Super Smash Orange 1.28/16L

Polyester

1.28

237

17.86

Prince Tour XC 16L

Polyester

1.26

238

19.09

Tecnifibre ATP Razor Code 18

Polyester

1.2

239

16.14

Gamma Moto 16

Polyester

1.29

240

13.83

Gamma Zo Dart 16

Polyester

1.29

242

15.1

Gamma iO 16

Polyester

1.27

242

15.51

Victory Acelon Seven 16

Polyester

1.29

243

16.09

Tier One Sports DuraFluxx 128

Polyester

1.27

244

16.87

Babolat RPM Dual 17

Polyester

1.26

245

14.37

Babolat RPM Dual 16

Polyester

1.29

245

16.03

Luxilon ALU Power 138

Polyester

1.37

247

19.94

Luxilon 4G 125

Polyester

1.24

249

13.3

Gamma Zo Dart 17

Polyester

1.24

250

15.06

Tecnifibre ATP Razor Code 17

Polyester

1.25

252

16.43

Gamma Zo Verve 16

Polyester

1.29

256

14.53

Genesis Black Magic 1.33

Polyester

1.37

266

18.7

Wilson Synthetic Gut Duramax 16L

Polyester

1.27

267

19.16

Luxilon 4G 130

Polyester

1.29

269

13.74

Ytex Dynamic Black Power 1.28

Polyester

1.28

270

15.85

Tecnifibre ATP Razor Code 16

Polyester

1.29

278

18.59

Luxilon 4G S 141

Polyester

1.46

287

15.65

Golden Set Dura Match 16 (Kevlar Mains)

Kevlar

1.27

336

10.81

 

 

Kordaj üreticileri sürekli genişleyen kordaj pazarında artık frene basma zamanının geldiğini işaret ediyorlar. Geçen yıl bilinen kordaj markalarının birçoğu pazara yeni ürün sokma konusunda oldukça yavaş ve ölçülü davrandı. Fakat yeni markaların pazardan pay alma çabaları sebebiyle toplam pazarın buna rağmen büyüdüğünü söylemek mümkün.  

 

Bu yıl hem yeni markaların hem de köklü üreticilerin yeni tanıtımlarında gözle görülür bir azalma olduğunu söyleyebiliriz. Pazarda büyüme devam etmesine rağmen eski yıllara oranla bir düşüş yaşanmaktadır. Bazı ürünlerin sadık kullanıcılar sebebiyle üretimden kaldırılmaları konusunda üreticilerin hassas davrandıkları görülmektedir. Gerekçe olarak yeni ürünlerin son kullanıcıya yeterince tanıtılmadığı, avantajlarının kordaj teknisyenleri tarafından tenisçilere aktarılmadığı sayılabilir. Genel olarak kordaj teknisyeni ile tenisçi arasındaki konuşma şu şekilde gelişir. ''Aynı kordaj , aynı tansiyon '' ..Dolayısıyla bir çok tenisçi ya yeni ürünlerin piyasaya sunulmuş olduğunun farkında olmuyor ya da sürekli gelişen bu sektördeki yeni ürünleri denemek için cesaretlendirilmiyorlar. 

 

Ekte özetini sunduğum ve USRSA'nın geliştirmiş olduğu kordaj seçim tablosunda  900 adet yeni model kordajın bire bir kıyaslanması yapılmış. Kordajlar tamamen aynı şartlarda teste tabi tutulmuşlar. Bunun sizin için ne gibi bir faydası olabilir? Öncelikle kendinize şu soruyu sorabilirsiniz..Kim bu kadar kordajı tek tek denemiş ve bu kordajlar hakkında fikir sahibi olabilir?

 

Kordaj  teknisyeni, mağazalar, kulüpler bu tabloyu kullanarak tenisçilerin tam olarak ihtiyaçlarını ve ne özellikleri aradıklarını tespit edebilirler ve uygun önerilerde bulunabilirler. 

 

Bu tabloda artık alışılagelmiş kordaj sınıflandırma metodunu geride bırakılıyor. Kordajları Doğal Bağırsak, Nylon, Polyester ve Kevlar olarak sınıflandırılmıyor. Zira üreticiler artık yeni Kevlar ve doğal bağırsak kordaj piyasaya sunmuyorlar. Diğer taraftan son zamanlarda bazı polyester kordajların bazı naylon kordajlardan bile daha yumuşak yapıda üretildiğini gözlemliyoruz. 

 

Üçüncü sebep ise yeni üretimlerin net olarak Nylon / Polyester kategorilerine oturmadığını görüyoruz. Çünkü üreticiler artık naylon ve polyesteri birlikte kullanıp yepyeni dizaynlarını piyasaya sürdüler.  

 

Bütün bu sebeplerden dolayı klasik sınıflandırma metodu bundan böyle geçerliliğini kaybetmiş oldu. Bunun yerine her kordajın fiziksel ölçüm verileri sınıflandırılıyor ve her kordajın bu verilere göre anılmasının ve kordajın kendini daha iyi özetlemesinin kullanıcı için daha çok anlam ifade edeceğine inanıyoruz. Aşağıdaki tabloda 2015 yılı içerisinde piyasaya sürülen yeni kordajları listelendi ve tabloyu bu veriler üzerinden oluşturuldu. 

 

Tabloda yer alan kordajlar nasıl sınıflandırılıyor ?  

 

Bütün test kordajları 28 kg (62lbs) tansiyonla raketlere çekiliyor ve 200 sn bekletiliyor . Daha sonra 5 er kez olmak üzere 193 kmh (120mph) hızla servis atma şiddetine eşit kuvvet tatbik ediliyor. Kordajlardaki tansiyon kaybı hem zaman hem de vuruş şiddetiyle kaybolan tansiyon miktarını göstermektedir. Kordaj sertlik, katılık değerleri ise kordajı esnetmek için gerekli olan kuvvetin uygulanması metoduyla elde edilmiştir. Düşük sertlik değerleri doğal olarak kordaj yumuşaklığını ifade eder. Yüksek sertlik değerleri kordaj sertliğini ve daha fazla esnetme gücü kullanıldığını ifade eder.

 

 

   Merit Spor