RAKET TEKNOLOJİLERİ

Raketlerin sertlik, ağırlık, denge ve savurma ağırlığını değiştirmek ve çeşitlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılır. İlk dönem geniş gövdeler, çerçeve sertliğinin belirlenmesinde sadece malzeme yerleşiminden faydalanıyordu. Bu raketlerde yüksek modüllü grafitin çeşitli bölgelere yerleştirilmesinin bir sonucu olarak bazı çerçeveler ya omuz kısımlarında daha sert, ya da uç bölgelerde daha sert üretildi. Günümüzde üreticiler, bir çerçeveyi daha sert veya daha esnek üretebilmek için çerçeve kalınlığını veya kesit genişliğini ayarlayabilmektedirler.

Malzeme özelliklerinin dışında, üretim sırasında bir çerçevenin enine kesitinin arttırılması, sertliği arttırmanın en etkili yoludur. Sertliğin arttırılması, çerçeve şokunu ve çerçeve titreşimini artıracaktır. Çerçeve şoku topa yapılan darbe anında hissedilen kuvvettir. Çerçeve titreşimi, top tellerden ayrıldıktan sonra devam eden hareket veya gürültüdür. Şoku azaltmanın en etkili yolu çerçeveye ağırlık eklemektir.

Üreticiler raket performansını arttırmanın yollarını ararken, ağırlık, denge ve savurma ağırlığı gibi faktörler tasarımında ön plana çıkmıştır. Konvansiyonel olarak ağırlıkları belirlenen raketlerin çoğuna sap kısmına 25-75gram arasında değişen ağırlıklar eklenir. Bu işlem raket kafa ağırlığını dengeleyerek, raketlerin kafa-hafif hale getirilmesine yardımcı olur. Buna karşılık, bir çok ‘’hafif ağırlıkta’’, ‘’kafa ağır’’ raketlerde genel ağırlığı azaltmak için sap kısmındaki ağırlık kaldırılırken, konvansiyonel ağırlığa sahip raketin denge ve savurma ağırlığı özellikleri korunmuştur.

Raket üreticileri ya da raket teknisyenleri bir raketin burulma dengesini (torsiyon direnci) artırmak için, grip boyutunu artırabilir, çerçevenin saat 3 ve 9 pozisyonlarına ağırlık ekleyebilir, raket kafasının topla temas yüzeyini daha geniş yapabilir veya yüksek sürtünme katsayısına sahip bir grip tipi uygulayabilir.

Uzun raketler, oyunculara daha fazla erişim, daha fazla güç, daha fazla manevra ve düşük tork gibi çeşitli avantajlar sunabilir. Her bir ilave inç uzunluk gücü % 10 artırır.Uzun raketler ayrıca daha fazla raket kafa hızı ile savrulacağından daha fazla spin potansiyeli yaratır. Bir inç ilave uzunluğa sahip bir raket, bir oyuncunun kort kapsama alanını % 5 oranında artırabilirken, iki inç uzunluğundaki bir raket, kort kapsamını % 13 oranında artırabilir. Öngörülenin aksine, uzun raketler gerçekte off-center vuruşlarda karşılaşılan, tork miktarını ya da burulmayı azaltır.

Teknolojinin Temelleri

Kordaj alanının sertlik derecesini belirleyen faktörler

Müşterilerinizle kordaj tansiyonu hakkında konuşurken, aslında kordaj alanının genel sertliği hakkında konuşuyorsunuz. Aslında kordaj tansiyonu, kordaj alanının bir oyuncuya hangi sertliği hissettirdiğini belirleyen bulmacanın yalnızca bir parçasıdır. Bir oyuncu normalde üç farklı kordaj alanı hissinden birini algılar: Düşük tansiyon, gevşek (fazla atan veya canlı); sıkı (sert); veya ölü (tansiyonu kaçmış veya “sepetleşmiş”). Birçok faktör kordaj alanının sertliğini ve dolayısıyla oyuncunun güç, his ve kontrol algısını belirlemede birlikte hareket eder.

Kafa Çapı / Kordaj Uzunluğu

Kordaj teknisyenleri kafa büyüklüğü değişikliğinin kordaj alanının sertliğinin belirlenmesinde etkili olduğunu bilse de, oyuncuların çoğu bu fiziksel gerçeği bilmezler. Bir müşteri orta ölçekli bir çerçeve ölçüsünden büyük boy çerçeveye geçerse ve aynı gerginliği isterse, nasıl cevap vermelisiniz? Bu sebepten dolayı çoğu üretici, tavsiye edilen tansiyon aralıklarını belirlerken kafa büyüklüğü farklarını dikkate alır. Kordaj uzunluğu en önemli faktördür. Daha uzun teller, kısa tellerle aynı sertliğe ulaşabilmesi için daha yüksek bir tansiyonda çekilmelidir. Uzmanlara göre, bir çerçeve büyüklüğünden diğerine geçebilmek için (kordajın benzer oyun karakterini sağlayabilmesi bakımından) tansiyon ‐ bölü ‐ kordaj uzunluk oranı aynı olmalıdır. Başka bir ifade şekliyle, 25kilogram çekilmiş bir ‘’oversize’’ raketteki tansiyon yine 25kilogram çekilmiş ‘’midsize’’ raketteki tansiyondan daha gevşek hissedilecektir. Orta ölçekten büyük boy çerçeveye yeni geçen bir oyuncu, “Daha önce olduğu gibi 25 kg’a ayarlayın” dediği zaman ona neden tansiyonu birkaç kilogram arttırması gerektiğini açıklamalısınız.

Kısa tellerin gerginliği fazla oluyor ise niçin yeni çekilmiş bir rakette kısa çapraz teller ana tellerden gerçekte daha gevşektir? Burada diğer bir faktör devreye girer; Sürtünme. Çapraz teller çekim sırasında ana telllerin arasından geçerken sürtünmeye maruz kaldıkları için çekim ölçüsünün altında bir değere sahip olacaklardır. Sürtünmeye ragmen, ana ve çapraz tellerin gerginliklerini aşırı artırarak eşleştirmeye çalışmak çerçeve deformasyonuna ve oyuncunun son derece sert bir kordaj alanı hissetmesine sebebiyet verecektir.

Kordaj Desen Yoğunluğu

Birçok üretici, modern teniste belirli amaçlar için planlanan yeni nesil raketlerde desen yoğunluğunu yeniden tasarlamaktadır. Bazı firmalar tel koparma sıklığını azaltmak için geniş çerçeve raketlerde ana tel yoğunluğunu arttırır. Bazı üreticiler, daha yoğun bir kordaj dizesinin bazı oyuncu tipleri için kontrolü arttırdığını iddia eder. Veya tasarımcılar oyunculara daha fazla spin potansiyeli sunmak için kordaj sıklığını azaltabilir. Genel olarak, daha açık kordaj deseni, yoğun bir desene göre daha düşük kordaj alanı sertliği sağlar.

Tenisçiler için daha fazla kontrol sağlanıp sağlanamadığı oyun tarzına bağlıdır. Örneğin spin oyuncuları topun daha fazla gömüldüğü gerekçesiyle kordaj sıklığı daha az olan bir raketin daha kontrollü olduğunu iddia edebilir. Oysa flat vuruşlar yapan bir oyuncu kordaj yoğunluğunun getirdiği yüzey sertliği nedeniyle daha fazla kontrol sağlamaktadır.

Seyrek kordaj deseni kullanan oyuncular daha sık kordaj yenileme ihtiyacı duyacaktır. Artan kordaj hareketi çentiklenmeye ve erken kopmalara neden olabilir. Büyük kafa raketlerde kordaj dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olmak için kordaj desenlerini sıklaştırmak popüler hale gelmiştir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR